Základní pravidla zdravého stravování….

 

….která by si měl osvojit každý a řídit se jimi každý den

  1. Strava musí být pravidelná

Tělu bychom měli dodávat potravu pravidelně během dne alespoň každé 3 hodiny. To zamená sníst denně 5-6 malých porcí jídla.

 

  1. Jezme pouze malé porce

Důležitá je střídmost v jídle. Lepší jsou malé porce i kvůli snadnějšímu trávení a také tělo neustále něco zpracovává a nemá šanci přebytečnou energii ukládat.

 

  1. Vybírejme čerstvé potraviny

Měli bychom sníst min 50% potravin v čerstvém stavu. Nejlépe vybírat potraviny nezpracované, neupravované s minimem příměsí-bez konzervantů, barviv, aditiv.

 

  1. Myslet barevně, jíst barevně

Sníst co nejvíce barev na talíři. Nejenže to hezky vypadá ale i dobře chutná! Krásné červené jablko, zelená hruška, žlutý vyzrálý banán, vybarvená rajčata, zelený salát, žlutá paprika….

 

  1. Správný poměr živin

Asi 70% stravy by měly tvořit sacharidy. Bohužel konzumované v podobě pečiva a bílé mouky. Je lepší volit komplexní sacharidy v podobě rýže, brambor, luštěnin. Když už pečivo, tak celozrnné a ideálně kváskové.

 

  1. Jezme regionální a sezónní potraviny

Nejpřirozenější a nejstravitelnější jsou pro každého z nás regionální potraviny. Ty exotické by měly tvořit max 20% z jídelníčku. Občas je můžeme sníst ale nemělo by to být každý den.

 

  1. Jezme to co nám chutná

Samozřejmě nebudeme se nutit násilím do potravin, které nám nechutnají. Na druhou stranu se lze naučit jíst určité potraviny, které jsme ještě neokusili nebo jsme je dříve jedli v úpravě, která nám nechutnala.

 

  1. Nesmíme hladovět

Je dobré příjímat maléd dávky jídla po celý den. Neměli bychom jíst pouze ráno a večer. Jinak se tělo během dlouhé pauzy mezi jídly přepne do úsporného režimu a začne ukládat do zásob. Na druhou stranu krátkodobé hladovky jsou zdraví prospěšné. Ty ale podléhají zvláštnímu režimu a bez lékařského dohledu by neměla být delší než 3 dny.

 

  1. Pijme dostatek čisté vody

Voda je ideální nápoj. Měla by být nesycená, neochucená a ideálně filtrovaná. Měli bychom za den vypít více než nám diktuje naš žízeň.