Jsou 2 regionální genotypy jihovýchodní Evropa a Asie (původem je z Asie). Oba se liší složením, na které má vliv region ale oba jsou hormonálně aktivní, protože to už užívali pro tyhle účinky Číňany ve starověku a cenili si to tak, že když někdo našel tu rostlinu a neodevzdal ji tak mu usekli nějakou část těla.
Když se dělá extrakt tak se extrahují saponiny od cukrů, chlorofylů a olejů. Takže dejme tomu dostaneme 90% extrakt saponinů. Pro hormonální aktivitu tě nejvíc zajímají steroidní glykosidy, kterých je v extraktu několik desítek druhů. Není přesně známo kdo, ale pravděpodobně nějaký výrobce z jihovýchodní Evropy, se zaměřil na protodioscin, který je shodou okolností zrovna majoritní steroidní glykosid v tom Bulharském (podle vyjádření dodavatele, jehož mateřská společnost z USA to vyvíjí a postavila pro tyto účely výrobní závod v Číně, protože v EU by si pro regulace ani neškrtli a v USA by to vyšlo moc draho). Dotyčný výrobce se kdysi (70-80 léta) zaměřil se na studium jeho vlivu na organismus a zjistil, že má vliv na hladinu testosteronu v těle a u žen na hladinu estradiolu a progesteronu. Dále to zkoušeli u starších lidí, kterým už klesá tento typ hormonů s věkem, a zjistili, že hladina hormonů se po užívání zvedá a tím se cítili mladší a vitálnější. U sportovců by to tím pádem mělo zvedat testosteron a měli by podávat vyšší výkony.
Nyní se zaměříme na protodioscin vs. ostatní steroidní glykosidy.
Jihoevropský genotyp má víc protodioscinu, prototribestinu a asijský má zas víc tribulosinu, pseudoprotodioscinu a dioscinu. Když se podíváme blíže na jejich struktury, tak zjistíme, že ty látky jsou si všechny podobné a liší se pouze připojenými cukry, nebo otevřeným/zavřeným posledním kruhem, případně dvojnou vazbou. V těle se tyto cukry odhydrolyzují a otevřený/zavřený kruh nemá až takový význam, protože tělo si tyto kruhy umí otevírat zavírat jak potřebuje, nebo případně celý odstranit.
Přirozený obsah protodioscinu v bulharských rostlinách je 6-7%, proto ty 90%extrakty pak obsahují zhruba 7%+ v extraktu. Stanovení protodioscinu je náročné (neobsahuje chromofor a není vidět na HPLC v UV detektoru) a laboratoře, které to dokáží stanovit, si to nechají dobře zaplatit. V praxi se to dělá tak, že ten 90% extrakt, který se vyrobí, se buď prodá tak jak je nebo se chromatograficky nadělí a zkoncentrují se frakce obsahující protodioscin. Ale tím pádem se zbytečně oddělí ostatní steroidní glykosidy a spoustu dalších látek, které mají taky vliv na organismus, buď čistí ledviny, nebo snižují cholesterol, vysoký krevní tlak.
Jednoduchý cíl, chci produkt s co nejvyšším obsahem protodioscinu za co nejnižší cenu:
Jiný výrobce: obsah 60 %, 90 kapslí, váha kapsle 200mg, cena 675 Kč = 10,8 g protodioscin v celém balení ….62,5 Kč/g
Fitiren: obsah 6%, 200 kapslí, váha kapsle 500 mg, cena 299 Kč = 6 g protodioscinu v celém balení……49,8 kč/g a to počítáme nejnižší možný obsah, který klidně může být 8-10%, záleží na dané šarži a také jak se to podařilo zakoncentrovat v extraktu. A ještě nejsou sníženy ostatní fytosteroidy jako u přípravků od jiných výrobců.