Problémy při redukci váhy

Během našeho snažení snížit hmotnost můžeme narazit na řadu komplikací, které nám mohou naši situaci ztěžovat. Některé jedince tyto komplikace odradí úplně, jiní s nimi budou bojovat a jejich snažení se tak protáhne na delší dobu. Když si je nyní popíšeme a nalezneme řešení, můžeme se těmto obtížím vyhnout a úspěšně tak dosáhnout vytýčeného cíle.

 

Komplikace fyzické

Pocity hladu

Každý vnímáme hlad jiným způsobem. Řada lidí se bojí jakýchkoliv dietních režimů, protože tuší, že se budou muset vzdát svých oblíbených jídel a buoue se muset omezovat a budou hladovět. Je to bohužel jeden ze zažitých omylů. Opak je pravdou, pokud chceme zredukovat hmotnost, jíst musíme a čím častěji tím lépe. Počet porcí by měl být 4-6, ale záleží na individualitě jedince-jeho stravovacích možnostech a energetickém výdeji. Je také možnost rozložit 3 velké hlavní porce na 6 menších. Tělo si navykne na kontinuální příjem a nebude mít snahu energii ukládat v podobě tuku ze strachu, že zase dlouho nic nedostane. Tedy řada lidí žádnou „dietu“ držet nezačne už z tohoto důvodu-z obavy z hladovění.

Jak již bylo zmíněno, k pocitům hladu by mělo během dietních režimu docházet minimálně. Pokud se ale hlad dostavuje často, je třeba znovu přehodnotit energetický příjem. Řešením může být navýšení příjmu bílkovin, které mají schopnost zasytit na delší dobu (pro tělo jsou poměrně obtížné na trávení a vydává více energie na jejich zpracování). Dalším tipem je navýšení porcí zeleniny, která má dobrou sytící schopnost, aniž by navyšovala energetický příjem. Nehledě na to, že je výborným zdrojem vlákniny, minerálů a vitamínů.

 

Pocity únavy

Únavu můžeme pociťovat také z důvodu snížení energetického příjmu, ale to lze vyřešit přehodnocením stravovacího režimu. Dále při odbourávání tukových zásob jsou do krve vyplavovány metabolity, které zapříčiňují únavu a také bolesti hlavy. Těchto pocitů se můžeme zbavit dostatečným pitným režimem-nejlépe čistou vodou a zařadíme mírnou pohybovou aktivitu, například procházky v přírodě. Na čerstvém vzduchu nám bude lépe a pozorováním přírody okolo sebe dokonce zapomeneme na naše trápení i na bolest hlavy. Proti bolestem hlavy pomáhají vitamíny, zejména B komplex a také hořčík.

Pokud jsme malátní, příčinou může být nízký krevní tlak, který lze zvýšit pomocí pitného režimu, může pomoct i káva. Jedincům, kterým káva vadí, mouou občas konzumovat kvalitní hořkou čokoládu (min 70% kakaa), která je zároveň i zdrojem hořčíku.

 

Trávicí potíže

Jedním z problémů může být zácpa, se kterou se potýkají jednak obézní jedinci a jednak jedinci na redukčních režimech. Zácpa vzniká především nedostatkem vlákniny a tekutin. Řešením je zvýšit konzumaci zeleniny ať už čerstvé a ovoce, dále také malé množství luštěnin a lněná semínka.

 

Komplikace psychické

Chuť na sladké nás může při redukčních programech pěkně potrápit. Někdo se může ke sladkému uchylovat právě kvůli únavě. Myslí si, že mu sladkosti dodají energii. Ano dodají, ale krátkodobě, pak je tady zase znovu únava a nějaký tukový polštář navíc. Někdo zase sáhne po sladkém, když je vystresovaný. Závislost na sladkém je psychická záležitost. Jedná se o zlozvyk, kterého se lze postupně zbavit, jak jinak než pevnou vůlí a silnou motivací dosáhnout vytouženého cíle.

Můžeme se také cítit podráždění a to především z důvodu poklesu glukozy v krvi. Zde je třeba si hlídat glykemický index přijímané stravy.

Pokud musíme absolvovat nějaké společenské akce a oslavy, pak volíme lehčí pokrmy a vyhýbáme se přeslazeným koktejlům s obsahem alkoholu, který nám naše snažení může značně zkomplikovat.

Pak je zde další problém, že chceme vidět výsledky rychle a málokdo máme trpělivost. Ale bohužel většina redukčních režimů je běh na dlouhou trať. Aby nám vytoužená forma vydržela, je třeba změnit celkově životní styl a tato změna by měla být pomalá ale trvalá, jinak se vrátíme zpět tam, kde jsme byli možná i s horšími následky.

Je třeba se těchto negativních myšlenek zbavit a to tím, že půjdeme něco dělat-ať už sportovat nebo navštívíme přátele. Nejlepší je pořád mít co dělat, pak člověk nemá čas trávit přemýšlením J