irenaO mně

Ing. Irena Kašpárková, PhD.

IČ:05292875

Studium
Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze jsem absolvovala inženýrské studium a poté i doktorské v oboru Materiálové inženýrství.

Sport

  • 5 let tenis, jízda na kole, in-line brusle, běžky
  • 2 roky zumba, TRX, 15 let jóga
  • Fitness aktivně a pravidelně rok –dosud

Kurzy
Poradce pro výživu a suplementaci, pod vedením Mgr. Martina Jelínka, Kurzy ATAC (http://www.kurzyatac.cz/).

Cvičím v posilovně intenzivně 5-6x týdně. Ovládám suplementaci při sportu. V oblasti stravování se vzdělávám denně. Plánuji absolvovat další vzdělávací kurzy a rozšířit si tak své znalosti nejen z oblasti stravování. Neustále studuji nové články o cvičení, stravování a dietách, aby byla zodpovědným a kvalifikovaným poradcem.

Můj příběh

Ve svých 16 letech jsem zjistila, že moje postava není ideální. Ano i já jsem chtěla vypadat jako modelka-krásná a štíhlá, tak jsem začala hubnout. Dost drastickým způsobem jsem se dostala na váhu, kterou jsem chtěla. K tomu jsem samozřejmě cvičila-min 30 minut denně přes zimu a jakmile se oteplilo, vyrazila jsem na kolo, na brusle, na tenis.

Ale moje diety byly nezdravé, jednostranné, chyběly základní živiny. Až teď jsem zjistila, jak moc jsem tělu ubližovala.

Během studia na vysoké škole jsem na sportovních aktivitách ubrala. Jelikož se snížil výdej, musel se snížit i příjem. K tomu všemu přibyl stres ze zkoušek, které moje oslabené tělo těžko zvládalo, takže jsem velmi často navštěvovala různé lékaře.

Pak jsem díky kamarádovi objevila posilovnu. Začala jsem cvičit, ale jen tak lehce. Ze začátku mě to moc nebavilo, výsledky moc velké nebyly. Navíc jako všechny ženy jsem měla strach z toho, že naberu svaly a že priberu a že se do ničeho neobleču. Teď se tomu musím smát. Dnes už vím, že clověk musí hmotu nabrat, aby z ní mohl tvořit sval, ze vzduchu se nevytvoří 🙂

Pak jsem zase přestala cvičit a také moje zaměstnání mi komplikovalo veškeré aktivity.

Psychicky náročné zaměstnání mě dohnalo ke cvičení. Ano začínala jsem znovu, úplně od nuly. Byla jsem slabá, neměla žádné svaly, nic jsem nezvládala. Ale moje odhodlání bylo silnější, takže jsem vytrvala. I přesto, že se mi moji nejbližší smáli do očí. Možná to mě ještě víc motivovalo. Teď se můžu smát já jim 🙂

Nejdřív to bylo lehké posilovací cvičení vlastní vahou. Pak jsem začala chodit do posilovny, kde jsem postupně přidávala váhy. Výsledky jsem sice měla, ale chtěla jsem, aby to bylo lepší. Tušila jsem, že problém bude v tom, co jím. Sice jsem nějaké poznatky z oblasti stravování a diet měla, ale moc dobře jsem se v tom neorientovala. Důvodem byla přemíra informací, kdy jedna vylučovala druhou. Proto jsem se rozhodla absolvovat kurz pana Mgr. Martina Jelínka-Poradce pro výživu a suplementaci.

Tento kurz byl rozsáhlý a trval půl roku. Ale líbilo se mi, že informace byly detailní a odborné, což mi vždycky v článcích v časopisech chybělo. Navíc díky mému chemickému vzdělání jsem řadu věcí rychle pochopila a část věcí, které jsem se učila v organické chemii, makromolekulární chemii a biochemii, dokonce zopakovala.

Díky kurzu jsem utřídila své poznatky, kompletně-ale postupně- změnila jídelníček a výsledky se rychle dostavily. Za poměrně krátkou dobu jsem udělala velký pokrok, který se projevil ve zvýšení objemu svalové hmoty, vyšších výkonech v posilovně a v celkovém zlepšení kondice.

Opravdu platí, že úspěch je 70-80% strava a zbytek je fyzická aktivita. Strava dělá nejvíc. Bez dostatečného přísunu základních živin ve správném čase nelze dosáhnout cíle tak rychle a tak snadno.

Na základě toho, čím jsem si prošla, dokážu pochopit jedince, kteří se snaží zhubnout, a nedaří se jim to. Jedince, kteří cvičí celé roky a nevidí žádné výsledky.

Proto bych se s lidmi chtěla podělit o moje zkušenosti.  Chtěla bych jim zdůraznit, aby se vyvarovali chyb, které jsem také dělala. Chtěla bych všem poradit a pomoct si splnit jejich sny, tak jak jsem to udělala já.

Nikdy není pozdě začít, ani v pozdním věku.

Když je vůle, tak jde všechno.

Hlavně se nikdy nevzdávejte a neohlížejte na to, co říká okolí!!!

 

 

Irena Kašpárková