Nespavost

V dnešní době jedna z nejčastějších komplikací. Řada lidí má dnes problémy usnout a když už se jim podaří usnout, tak se probouzí několikrát za noc.

Příčiny bývají různé. Pokud se jedná o krátkodobou nespavost, často bývá způsobena stresem. Pokud ale nespavost přetrvává, je lepší vyhledat pomoc.

Rozpoznat příčiny u chronické nespavosti je poměrně náročné. Může se jednat o špatné stravovací návyky (nadměrná konzumace, špatně volené diety, nevhodná skladba stravy), konzumace alkoholu, střídání denních a nočních směn, dále vedlejší účinky některých léků. Ale jednou z příčin může být také nevhodný polštář pod hlavou a nevhodně zvolená postel. Důsledky nespavosti jsou podrážděnost, únava v průběhu dne, bolesti hlavy a narůstající stres.

Nejjednodušším způsobem léčby je užívání léků mezi které patří hypnotika, benzodiazepiny apod., u kterých dost často vzniká závislost, a také se projevuje řada vedlejších účinků.

 

Tipy pro řešení

Nejprve bychom si měli stanovit a srovnat základní biorytmy během dne a určit si dobu ke spánku.

Lze také využít přírodních přípravků pro léčbu nespavosti, mezi které patří například kozlík (valeriana), který v doplňcích můžeme nejčastěji nalézt v kombinaci s heřmánkem a mučenkou. Tyto rostliny obsahují látky, které pomáhají uvolnit organismus, zmírnit stres a usnadnit tak usínání.

Dále bychom měli dbát na dostatek vápníku a hořčíku, jehož snížený obsah může způsobit u vnímavých lidí nespavost (v těchto případech se projevuje vliv sympatického nebo parasympatického režimu u jednotlivce).

V poslední době narůstá obliba látky je 5-HTP (5-hydroxytryptofan) – aminokyselina, která navyšuje tvorbu serotoninu v těle, který navozuje spánek.

Další možností,  jak navodit spánek, je  pomocí tzv. psychowalkmanů (AVS), které obsahují různé relaxační programy. Jejich pravidelné používáním můžeme dlouhodobě, ale i dokonce trvale odstranit problém zvaným nespavost.

Věděli jste, že lidé v anglosaských zemích se po Vánocích cítí obzvlášť unaveni mj. i proto, že poté co sní porci krocana, který je v té době na každém stole a  který je mimořádně bohatý na aminokyselinu tryptofan.

Suplementace při nespavosti

B komplex – cca hodinu před spaním

Kozlík lékařský – před spaním

Mučenka s heřmánkem – cca hodinu před spaním

5-HTP – cca půl hodiny před spaním